Project Description

HTL Güneş UV Sterilizasyon Sistemleri

HTL Güneş UV Sterilizasyon Sistemleri

UV Sterilizasyon Teknolojisi

Dış ortamda bulunan virüs, bakteri, mantarlar ve küflerin büyük bölümü güneş ışıkları tarafından yok edilir. Yapılan araştırmalar bu işlemde mor ötesi (ultraviyole) ışınların etkili olduğunu göstermiştir. Özellikle 253,7 nm dalga boyundaki ultraviyole ışığın mikroorganizmaların DNA ve RNA yapılarını parçalayarak etkisiz hale getirir. Bu nedenle merkez boyu 253,7 nm olan ışık (UV-C) germidical ultraviolet olarak adlandırılır. Uv Sterilizasyon için geliştirilen UVGI’nin etkili olduğu mikroorganizmalar; Virüsler, bakteriler, mantarlar ve küflerdir.

Yapılan çalışmalar UVGI’nin diğer virüslerde olduğu gibi corona (covid-19) virüsünü de aynı şekilde yok ettiği yönündedir.
UVGI uygulama dozuna göre %99,99’a kadar etkili olabilmektedir. Uygulanacak doz miktarı hedef mikroorganizmalara ve uygulama yerine göre değişmektedir. Işığın etkisi uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak değişmektedir. Etkinin mesafesine göre değişim sitemizde verilmiştir. UVGI’lerde gözle gördüğümüz mavi ışığın öldürücü etkisi yoktur. Kabin boyutu / ortam büyüdükçe çalışma süresinin artırılması gerekmektedir. Şekilde görüldüğü gibi ortamda bulunan mikroorganizmaların DNA/RNA’sını bağlayan bağı koparır. Böylece mikroorganizmalar ölür.